- Při vyhledávání jmen kaktusů nepište rod a druh, ale jen druh. Například místo Astrophytum asterias zadejte jen asterias, rody si vyhledá počítač automaticky !!!!!
- Databáse neobsahuje jen jména kaktusů. Jsou tam lokality, literatura, jména autorů popisů, autorů fotografií, polní čísla a další informace, které můžete vyhledávat stejným způsobem jako kaktusy. Můžete zadávat Backeberg Jakubec Viesca Penamiller SB45 Succulenta Verzeichnis Frič a podobně.
- Zadaný výraz nemusíte psát celý. Stačí libovolné tři po sobě jdoucí znaky. Místo bocasana můžete zadat boc nebo casan. Pochopitelně čím více dotaz zkrátíte, tím více najdete i záznamů, které jste nehledali. Praktické je třeba nepsat koncovky. Zadáním rubriflor najdete rubriflorus, rubriflora, rubriflorum, což jsou často stejné druhy jen v jiných rodech.
- Dotazy můžete psát malými písmeny bez diakritiky. Stejné výsledky získáte zadáním Šorma i sorma.
- Databáse podporuje používání zástupných znaků (wildcard characters) % . Po několika měsících zkušebního provozu jsme zjistili, že tato vlastnost není využívána. Koho by to zajímalo, ozvěte se. Je to významný nástroj.
- Názvy polních či studijních čísel jsou v databási vždy jedním slovem, tedy bez mezer. Třeba VS475 , zadáním VS 475 nenajdete nic.
- Lokality jsou často doplněny o GPS. Tento výraz je podtržen a barevně zvýrazněn, je to tak zvaná kotva. Kliknutím na ni se přenesete do mapy okolí nálezu. Mapy si můžete zmenšovat, zvětšovat a posouvat. Panáčka vlevo nahoře si můžete po mapě myší přemísťovat a když místo zmodrá je tam fotografie, když zmodrá silnice přemístíte se na střechu auta GOOGLE. Kamerou můžete otáčet, naklánět ji, záběr si přibližovat. Autem můžete jezdit vpřed i vzad. Prohlédnete si zblízka celé okolí. S mapami jsou potíže, pište jestli se vám nezobrazují správně.
- Databáse je uspořádána tak, aby ti co do ní přispěli měli tyto výhody: zadáním foto%kral se zobrazí fografie Lumíra Krále. Obdobně info%fischer informace o něm nebo akronym%jméno VS%sorma jeho polní čísla. Přispět do databáse může každý. U mnoha druhů nám ještě lokality chybí. Stejně tak obrázky, jak ze sbírky tak z lokalit.
- Dole databáse obsahuje tzv. zaškrtávátka. Jejich použití se někdy hodí. Můžete vyhledávat jen v rodech, které vás zajímají nebo podle začátečních písmen rodů. Může se jich zaškrtnout i více najednou, ale nedoporučiji jich používat mnoho najednou. Když je nepoužijete, budete prohledávat celou databási. Obdobná vylepšení si můžete dělat i sami, pokud na konec vyhledávaného řetězce napíšete %foto , zobrazí se jen záznamy s obrázky. Obdobně %Hidalgo jen kaktusy z toho místa nebo %LH%Horacek jen polní čísla Ládi Horáčka, atd. Zaškrtávátka si při vyhledávání pečlivě kontrolujte. Necháte-li nedopatřením zaškrtnuté třeba U.. moc toho nenajdete, vyhledáváte jen v rodu Uebelmannia. Pořadí je vždy, že vyhledáváte to co je za zaškrtávátkem. Pro kontrolu vám během vyhledávání výběr zčervená.
Ještě poznámka k %. Mnozí z vás tuto možnost, splečně se zaškrtáváním rodů, úspěšně využívají. Je třeba si uvědomit, že vyhledáváte v textu a ten má pořadí species, autor popisu nebo species lokalita, provincie, region stát, nadmořská výška, foto, autor fotky. Toto pořadí musíte dodržet, jinak to počítač nezvládne. Příklady: retus%madero%jakubec, nebo foto%jakube, prohodíte-li pořadí třeba jakubec%foto nic nenajdete.
- Pište, když některý kaktus nenajdete. Svými připomínkami pomůžete dalším kaktusářům. Při jakýchkoliv problémech mailujte. Pokusíme se problémy odstranit nebo vysvětlíme postup jak se jich zbavit.
- Stále hledáme další spolupracovníky. Nabídněte své fotografie, lokality a posílejte své návrhy na vylepšení.
    Dotazy, připomínky a příspěvky do databáse posílejte na     kkcelakovice@gmail.com
zpět |